על העמותה

מיום הקמת העמותה הסתייעו וחזרו לחיים נורמלים מעל ל-1500 מכורים לסמים ואלכוהול.
בית אור אביבה הינה עמותה לקידום קהילות טיפוליות בישראל לטיפול בהתמכרויות.  העמותה מפעילה מספר מסגרות!

הקהילה הטיפולית הר-טוב (בית אביבה) הוקמה בשנת 1987 והיא הקהילה הטיפולית הראשונה שהוקמה בישראל וממוקמת ליד העיר בית שמש. בקהילה זו כ-70 מקומות.

הוסטל אביבים יחידת שיקום תעסוקתי של דרי רחוב ונפגעי התמכרויות, מכילה עד 40 דיירים.

הקהילה הטיפולית אילנות אשר הוקמה בשנת 1990 וממוקמת צפונית לעיר רעננה. הקהילה יכולה להכיל עד כ-100 מקומות.

יחידת שילוב הממוקמת באילנות ומיועדת למכורים הסובלים מעבר להתמכרותם גם במחלה נפשית – תחלואה כפולה.

רשת הוסטלים. בוגרי הקהילה משתלבים במסגרת הוסטלים המסייעים לבוגרים בקליטה הדרגתית בחיי היום יום. העמותה מפעילה 4 הוסטלים בכפר-סבא, הוסטל דרי רחוב בהרטוב ושתי דירות הוסטל  בבית שמש.

כל מסגרות העמותה פועלות ברשיון משרד הבריאות ומשרד העבודה והרווחה ומוגדרות כמוסד משולב. כלומר, מוסד המשלב גמילה פיזית ושיקום

במרכזי הגמילה שלנו אנחנו מאמינים שבהתמכרויות, כמו במציאות, ישנם שלושה מימדים, המימד הפיזי של התלות בחומר, המימד הנפשי והמימד החברתי.

במרכזי הגמילה שלנו אנו נותנים מענה לכל מימדי ההתמכרות בעזרת קהילה תומכת וצוות מקצועי.

בגמילה מסמים או בגמילה מאלכוהול, הטיפול מתחיל באישפוזית במימד הפיזי של ההתמכרויות בעזרת ניתוק הנגמל מהחומר בעצם היותו בהשגחתנו בסביבה מוגנת ונטולת אלכוהול וסמים.

לאחר שעובר הנגמל את תהליך הניקוי הפיזי הוא מצטרף לקהילה בה אנו מטפלים במימדיה האחרים של ההתמכרות.

במימד הנפשי של ההתמכרות אנחנו מטפלים באופן פעיל בעזרת שיחות וליווי אישי עם הנגמל ונותנים לו חיזוקים חיוביים לאורך כל הדרך עד הגמילה המלאה.

במרכזי הגמילה שלנו קיימת קהילה הנותנת מענה למימד החברתי של הגמילה מסמים ואלכוהול. הקהילה מורכבת מאנשים הסובלים מבעיית התמכרות ואשר עוברים גם הם את תהליך הגמילה וכך נוצרת תמיכה חברתית המחזקת את תהליך השינוי האישי ודפוסי ההתנהגות הבעיתיים אשר גרמו להתמכרות.

בעזרת טיפול מקיף זה ניתן מענה לכל שלושת מימדי ההתמכרות ותהליך הגמילה הופך להיות הגורם המרכזי בחייו של הנגמל וכך מוגדרים חייו מחדש כשבראש סדר העדיפויות הינה השמירה על נקיון מסמים ומאלכוהול.

לאחר הטיפול בהתמכרות ושינוי דפוסי ההתנהגות יעבור הנגמל תהליך של הקניית כלים שיעזרו לו להתמודד בחיים ולהשתלב בחברה כאדם עצמאי שאינו תלוי בסמים או ברשויות.

העמותה מוכרת כספק משרד הבטחון לטיפול באוכלוסיה הסובלת מתחלואה כפולה וכן לפעולות מניעה מסמים ואלכוהול בקרב יחידות צה”ל.