הם נפוצים בארץ ובעולם- חומרים כימים, סינטטיים, כאלו שהונדסו כדי לעקוף את לשון החוק. חומר עם אפקט של מריחואנה, קוקאין וחומר שמדמה אקסטזי. חומרים שפותחו במעבדות פיראטיות. חומרים שלאף אחד אין מושג באמת איזה נזק הם יכולים לגרום…

סמים סינטטיים הם כימיקלים מסוכנים המיוצרים על-ידי האדם והמחקים את השפעותיהם של סמים פופולאריים לא חוקיים אחרים כגון קוקאין ומריחואנה, הגדלים בטבע. הם זולים וקלים לייצור. שלא כמו סמים המבוססים על צמחים, כמו סמים אופיאטים או קוקאין, סמים סינטטיים ניתן לייצר בכל מקום, בהשקעה מינימלית.

מדע הכימיה כיום מאפשר לזקק את החומרים הפעילים שהפכו את הצמחים הללו לנחשקים כל כך, ולשווקם. כיום קל יותר מאי פעם להקים מעבדה חשאית לייצור סמים חדשים שנועדו להעתיק את ההשפעות של כדורים ממריצים, סמים מעוררי הזיות, תרופות הרגעה ודומיהם.

סמים סינטטיים שנפוצים בשוק הם למשל קריסטל מת,’ אקסטזי ופנטניל ועוד. סקירה זו, עוסקת בקנאבינואידים סינטטיים (המכונים בשם הרחוב: ‘נייס גאי)’ ובקאתינונים סינטטיים”- ממריצים סינטטיים” (שזכו לכינוי ‘חגיגת), אלה הם חלק מהסמים הסינטטיים המוכרים גם בכינוי “סמי פיצוציות”, משום שעד לפני מספר שנים הם נמכרו באופן גלוי בפיצוציות ובדוכנים ייעודיים לממכר חומרים אלה. שינויים בחקיקה שנערכו בעשור הקודם (2010 ו-2013) הובילו לכך שחומרים אלה אינם נמכרים עוד בגלוי בפיצוציות, אלא הם משווקים כמו סמים אחרים. אלו הם סמים של ממש, ולא “תחליפי סם” כפי שנהוג לחשוב בטעות. מדובר בנגזרות סינטטיות שהרכבם חוקי שלעיתים מוציא אותם מגדר הפיקוח בחוק. אך אין בכך כדי לבטל את השפעת הסם על הגוף והנפש. הסמים מוצגים כחוקיים, תמימים וטבעיים עם כיתובים מטעים על-גבי האריזות כגון: 100% חוקי 100%” טבעי”

אלו הם סמים לכל דבר והם בעלי השפעה מזיקה וממכרת, לעיתים באופן בלתי הפיך                                        

תופעת “סמי הפיצוציות” מטרידה מדינות רבות בעולם. בשפה הבינלאומית הם מכונים Substances Psychoactive New – NPS – חומרים פסיכו-אקטיביים חדשים. חומרים אלה, על-אף שהם סמים מסוכנים, הם מופיעים לרוב באריזות אטרקטיביות, צבעוניות ומצחיקות שגורמות לאשליה שמדובר במצרך תמים, ממש כמו ממתק או קטורת ריחנית לנרגילה. הופעה כוזבת זו נועדה למשוך בני נוער ולגרום להם לקנות את המוצר.

במאמץ לשלוט בסמים הסינטטיים החדשים, נוצר משחק של חתול ועכבר. המחוקקים מוציאים מהחוק את החומר הכימי שנמצא בשוק, ובינתיים היצרנים והמשווקים יוצרים סוגים חדשים של חומרים כימים אשר מוכנסים שוב ושוב ברצף לשוק הסמים על מנת לעקוף את מאמצי האכיפה הנעשים כנגד הפקתם ומכירתם. השילוב בין המחיר הנמוך של הסמים הסינטטיים החדשים לבין הדימוי הבלתי מזיק כ”סמי פיצוציות” והנגישות אליהם יצר תופעה חדשה ומסוכנת- תיכוניסטים וחיילים, שמחפשים סוטול חזק וזול. המחיר, לרוע המזל, כבד מאוד…

מהם קנאבינואידים סינטטיים /K2(ספייס/ נייס גיא)

קנאבינואידים סינטטיים הם חומרים כימיים משני-תודעה, שמרוססים על חומר צמחי שיובש ונגרס באופן שיאפשר עישון, או נמכרים כנוזלים לאידוי ולשאיפה בסיגריות אלקטרוניות ובמכשירים אחרים. מוצרים אלה ידועים גם כקטורת צמחית או נוזלית.

חומרים כימים אלה נקראים ‘קנאבינואידים’ משום שהם דומים לחומרים הכימיים המצויים בצמח הקנאביס והם פועלים על אותם קולטנים במוח אליהם נקשר החומר הפעיל בקנאביס. לכן, קנאבינואידים סינטטיים לעיתים נקראים באופן מוטעה מריחואנה סינטטית (או מריחואנה מזויפת) ולרוב משווקים כחלופות בטוחות וחוקיות למריחואנה. למעשה, חומרים אלה אינם בטוחים ועלולים להשפיע על המוח באופן עוצמתי יותר ממריחואנה; השפעותיהם בפועל בלתי צפויות, ובמקרים מסוימים, יותר מסוכנות ואף קטלניות. יצרנים מוכרים את המוצרים הללו באריזות עטופות באלומיניום צבעוני ובבקבוקי פלסטיק כדי למשוך צרכנים. הם משווקים את המוצרים תחת מגוון רחב של שמות של מותגים ספציפיים. כיום בארה”ב קיימים מאות מותגים, ביניהם ,K2 ספייס, ג’וקר, ממבה שחורה. בישראל, השם הנפוץ ביותר כיום הוא ” נייס גאי.”

במשך מספר שנים, ניתן היה לרכוש בקלות תערובות של קנאבינואידים סינטטיים בפיצוציות, חנויות ייעודיות לממכר מוצרים כאלה ובאינטרנט. מכיוון שלחומרים הסינטטיים הכימיים שנמצאים בקנאבינואידים אין תועלת רפואית והם בעלי פוטנציאל גבוה לשימוש לרעה, קבעו הרשויות שאסור על פי חוק למכור, לרכוש או להחזיק בחלק מהחומרים הכימיים הללו. עם זאת, היצרנים מנסים לעקוף את החוקים ע”י שינוי ההרכבים הכימיים בתערובות.

הנגישות הקלה למוצרים המכילים קנאבינואידים סינטטיים אלה והאמונה כי הם טבעיים ולכן אינם מזיקים קרוב לוודאי שתרמו לשימוש בהם בקרב אנשים צעירים. סיבה נוספת לשימוש המתמשך בהם היא שבדיקות סמים סטנדרטיות אינן יכולות לזהות בקלות חומרים כימיים רבים המצויים במוצרים אלה.

פרסום מוטעה

מוצרים המכילים קנאבינואידים סינטטיים לעיתים מופיעים עם תגית – “לא לצריכת בני אדם.” התגיות לעיתים גם מצהירות שהם מכילים חומרים טבעיים העשויים ממגוון צמחים. עם זאת, החלקים הטבעיים היחידים במוצרים אלה הם חומרי הצמחים המיובשים. בדיקות כימיות מראות כי המרכיבים הפעילים משני-התודעה הם תרכובות שנוצרו במעבדות.

כיצד אנשים משתמשים בקנאבינואידים סינטטיים?

צורת השימוש השכיחה ביותר בקנאבינואידים סינטטיים היא ע”י עישון החומר הצמחי המיובש. לעיתים המשתמשים מערבבים את החומר הצמחי המיובש עם מריחואנה או חולטים אותו כתה. משתמשים אחרים רוכשים מוצרים המכילים קנאבינואידים סינטטיים בצורת נוזל לאידוי בסיגריות אלקטרוניות.

כיצד קנאבינואידים סינטטיים משפיעים על המוח?

קנאבינואידים סינטטיים פועלים במוח על אותם הקולטנים שעליהם פועל ה-THC) delta-9-tetrahydrocannabinol) המרכיב משנה התודעה שנמצא במריחואנה. עד כה, נערכו מחקרים מדעיים מועטים על השפעותיהם של הקנאבינואידים הסינטטיים על המוח האנושי, אך חוקרים כן יודעים שחלקם נקשרים חזק יותר ממריחואנה לקולטנים שאליהם נקשר הTHC- ויכולים לגרום להשפעות חזקות יותר. ההשפעות הבריאותיות יכולות להיות בלתי צפויות ומסוכנות. מאחר והרכבם הכימי של רבים מהמוצרים המכילים קנאבינואידים סינטטיים אינו ידוע ועשוי להשתנות בין אצווה לאצווה, המוצרים עשויים להכיל חומרים שיכולים לגרום להשפעות שונות באופן דרמטי מאלה שלהן צופה המשתמש.

משתמשים בקנאבינואידים סינטטיים מדווחים על השפעות הדומות לאלה הנגרמות ממריחואנה: מצב רוח מרומם, הירגעות, שינוי בתפיסה, מודעות לאובייקטים ולמצבים שנמצאים מסביב, תסמינים של פסיכוזה, מחשבות שווא או חשיבה לא מאורגנת מנותקת מהמציאות.

ההשפעות הפסיכוטיות כוללות: חרדה קיצונית, בלבול, פרנויה, חוסר אמון קיצוני ובלתי הגיוני כלפי אחרים, הזיות, תחושות ומראות שנראים אמיתיים למרות שאינם קיימים.

מהן חלק מההשפעות של קנאבינואידים סינטטים על הבריאות?

אנשים שהשתמשו בקנאבינואידים סינטטיים שהגיעו למחלקות לרפואת חירום סבלו מהשפעות חמורות הכוללות: דופק מהיר, הקאות, התנהגות תוקפנית ומחשבות אובדניות.

האם קנאבינואידים סינטטיים ממכרים?

כן, קנאבינואידים סינטטיים יכולים להיות ממכרים. אנשים שמשתמשים בהם באופן קבוע ואשר מנסים להפסיק את השימוש עלולים להרגיש את תסמיני הגמילה הבאים: כאבי ראש, חרדה, דיכאון ורגזנות.

האם שימוש בקנאבינואידים סינטטיים יכול לגרום למנת יתר?

כן. מנת יתר נגרמת משימוש יתר בסם שכתוצאה מכך נגרמת תגובה מסוכנת המתבטאת בתסמינים שליליים חמורים או במוות. שימוש בקנאבינואידים סינטטיים יכול לגרום ל: תגובות רעילות, עלייה בלחץ הדם, ירידה בהספקת הדם ללב, נזק לכליות, פרכוסים, מוות יכול להיגרם כאשר התערובת הארוזה מכילה גם אופיואידים סינטטיים מסוכנים, כדוגמת פנטניל, ללא ידיעת המשתמש. לאחרונה בישראל נגרמו מקרי מוות בעקבות דימומים קשים שנגרמו למשתמשים ב”נייס גאי” (קנבינואיד סינטטי) אשר עורבב עם רעל למכרסמים.

קנאבינואידים סינטטיים – נקודות שחשוב לזכור:

 • קנאבינואידים סינטטיים הם חומרים כימיים, מעשה ידי אדם, משני-תודעה, שמרוססים על חומר צמחי שיובש ונגרס באופן שיאפשר עישון או הנמכרים כנוזלים לאידוי ולשאיפה בסיגריות אלקטרוניות ובמכשירים אחרים.
 • חומרים כימים אלה ידועים כ-קנאבינואידים משום שהם דומים לחומרים הכימיים המצויים בצמח המריחואנה. לכן, קנאבינואידים סינטטיים לעיתים נקראים באופן מוטעה מריחואנה סינטטית (או מריחואנה מזויפת) ולרוב משווקים כחלופות בטוחות וחוקיות למריחואנה.
 • מוצרים המכילים קנאבינואידים סינטטיים לעיתים משווקים עם תווית “לא לצריכת בני אדם”. התגיות לעיתים גם מצהירות שהם מכילים חומרים טבעיים העשויים ממגוון צמחים. עם זאת, החלקים הטבעיים היחידים במוצרים אלה הם חומרי הצמחים המיובשים. בדיקות כימיות מראות כי המרכיבים הפעילים משני-התודעה הם תרכובות שנוצרו במעבדות.
 • משתמשים בקנאבינואידים סינטטיים מדווחים על השפעות דומות לאלה הנגרמות ממריחואנה: מצב רוח מרומם, הירגעות, שינוי בתפיסה – מודעות לאובייקטים ולמצבים שנמצאים מסביב ותסמינים של פסיכוזה – מחשבות שווא או חשיבה לא מאורגנת מנותקת מהמציאות.
 • אנשים שהשתמשו בקנאבינואידים סינטטיים ושהגיעו למחלקות לרפואת חירום סבלו מהשפעות חמורות הכוללות דופק מהיר, הקאות, התנהגות תוקפנית ומחשבות אובדניות.
 • קנאבינואידים סינטטיים יכולים להיות ממכרים.
 • מוות יכול להיגרם כאשר התערובת הארוזה מכילה גם אופיואידים סינטטיים מסוכנים, כדוגמת פנטניל, או חומרים אחרים ללא ידיעת המשתמש.

מהם קאתינונים סינטטיים? SyntheticSalts Bath Cathinones

קאתינונים סינטטיים, הידועים יותר כ’מלחי אמבט,’ הם חומרים ממריצים המיוצרים בידי אדם, הקשורים מבחינה כימית לקאתינון, החומר המצוי בצמח הגת khat plant הגת הוא שיח הגדל במזרח אפריקה ובדרום ערב (אזור תימן,) שם אנשי המקום נוהגים ללעוס את עליו בשל השפעותיו המעוררות קלות. גם בארץ נפוץ השימוש בעלי הגת על ידי לעיסה בקרב אוכלוסיות מסוימות. הגרסאות המיוצרות באופן סינטטי בידי אדם של קאתינון יכולות להיות בעלות השפעה חזקה יותר מהמוצר הטבעי, ובחלק מהמקרים, מאד מסוכנות.

קאתינונים סינטטיים בדרך כלל מופיעים בצורה של אבקה קריסטלית לבנה או חומה ונמכרים באריזות של קפסולות, אריזות פלסטיק או אלומיניום קטנות, לעיתים עם תגית “-לא למאכל אדם.” המוצרים מכונים מלחי אמבט, מזון צמחי, חומר לניקוי תכשיטים או חומר לניקוי מסכי טלפון.

קאתינונים סינטטיים משווקים כתחליפים זולים לחומרים מעוררים אחרים, כדוגמת אמפטמינים וקוקאין.

אנשים יכולים לרכוש קאתינונים סינטטיים באתרי אינטרנט תחת מגוון רחב של שמות מותגים, כדוגמת Sky Vanilla (בארצות הברית.) בישראל, בנוסף לשיווקם באינטרנט הם נמכרו בעבר גם בפיצוציות ובחנויות ייעודיות לממכר מוצרים כאלה, וזכו לכינוי “חגיגת.” “חגיגת” הוא שם רחוב למגוון של חומרים המהווים נגזרות כימיות שונות של הסמים קאתינון ומתקאתינון והן קיבלו גם שמות כגון “חגיגת קיץ,” “תותי פרוטי,” “חלום מתוק,” “שרי,” “רקפת” ועוד. מוצרים אלו נמכרים בקפסולה המכילה אבקה לבנה.

איך אנשים משתמשים בקאתינונים סינטטיים?

אנשים בדרך כלל בולעים, מסניפים, מעשנים או מזריקים קאתינונים סינטטיים.

איך אנשים משתמשים בקאתינונים סינטטיים?

אנשים בדרך כלל בולעים, מסניפים, מעשנים או מזריקים קאתינונים סינטטיים.

איך משפיעים קאתינונים סינטטיים על המוח?

לא ידוע הרבה על האופן שבו קאתינונים סינטטיים משפיעים על המוח האנושי. חוקרים כן יודעים שקאתינונים סינטטיים דומים מבחינה כימית לסמים כדוגמת אמפטמינים, קוקאין ואקסטזי.

מחקר מצא כי 3,4-methylenedioxypyrovalerone) MDPV) קתינון סינטטי שכיח, משפיע על המוח באופן דומה לקוקאין, אך חזק ממנו פי 10 MDPV הוא הקתינון הסינטטי המצוי ביותר בדם ובשתן של מטופלים שהגיעו למחלקות לרפואת חירום לאחר שהשתמשו במלחי אמבט.

קאתינונים סינטטיים יכולים לגרום להשפעות הבאות:

פרנויה – חוסר אמון קיצוני ולא הגיוני באחרים, הזיות – תחושות ומראות הנראים אמיתיים אך אינם אמיתיים, חברותיות מוגברת, דחף מיני מוגבר, התקפי חרדה, מצב בלבול חריף (delirium) סערת נפש קיצונית והתנהגות תוקפנית.

מהן ההשפעות הבריאותיות הנוספות של קאתינונים סינטטיים?

דופק מוגבר, עלייה בלחץ הדם וכאב בחזה הם חלק מההשפעות הבריאותיות הנוספות הנגרמות כתוצאה משימוש בקאתינונים סינטטיים. אנשים שחווים מצב בלבולי חריף סובלים פעמים רבות מהתייבשות, פירוק רקמת שרירי השלד וכשל כלייתי. ההשפעות השליליות ביותר קשורות בהסנפה או בהזרקה. הרעלה כתוצאה משימוש בקאתינונים סינטטים יכולה לגרום למוות.

האם קאתינונים סינטטיים ממכרים?

כן, קאתינונים סינטטיים יכולים להיות ממכרים. משתמשים דיווחו כי הסמים מעוררים דחף אינטנסיבי בלתי נשלט להשתמש שוב בסם. שימוש בקאתינונים סינטטיים יכול לגרום לתסמיני גמילה חזקים, הכוללים: דיכאון, חרדה, רעד, בעיות שינה, פרנויה.

הערה:

אין לבלבל בין מוצרים המכילים קאתינונים סינטטיים המשווקים כמלחי אמבט לבין מוצרים שאנשים משתמשים בהם ברחצה. מוצרי רחצה אלה אינם מכילים מרכיבים משני תודעה.

קאתינונים סינטטיים -נקודות שחשוב לזכור:

 • קאתינונים סינטטיים, הידועים יותר כ’מלחי אמבט,’ הם חומרים ממריצים המיוצרים בידי אדם, הקשורים מבחינה כימית לקתינון, החומר המצוי בצמח הגת.
 • קאתינונים סינטטיים משווקים כתחליפים זולים לחומרים מעוררים אחרים, כדוגמת אמפטמינים וקוקאין.
 • אנשים בדרך כלל בולעים, מסניפים, מעשנים או מזריקים קאתינונים סינטטיים.
 • קאתינונים סינטטיים יכולים לגרום להשפעות הבאות: פרנויה – חוסר אמון קיצוני ולא הגיוני באחרים; הזיות, תחושות ומראות הנראים אמיתיים אך אינם אמיתיים, חברותיות מוגברת, דחף מיני מוגבר, התקפי חרדה, מצב בלבולי חריף (delirium) התרגשות קיצונית והתנהגות תוקפנית.
 • הרעלה כתוצאה משימוש בקאתינונים סינטטיים יכולה לגרום למוות.
 • קאתינונים סינטטיים יכולים להיות ממכרים.

לסיום, סמים סינטטיים נוספים שחשוב להכיר:

פנטניל – fentanyl

תיאור: אופיואיד סינטטי שמשמש כמשכך כאב. אופיואידים יכולים לגרום לאופוריה, ולעיתים עלולים להוביל להתמכרות ולמוות כתוצאה ממנת יתר.

צורות שכיחות: כאשר פנטניל נרשם על ידי הרופא, ניתן לתת פנטניל כזריקה; מדבקה/ תחבושת שמונחת על עורו של אדם, או כטבלייה תת לשונית למציצה. פנטניל המופק במעבדה פיראטית, נמכר באופן לא חוקי כאבקה, כטפטוף על נייר סופג, מוכנס בתוך טיפות עיניים ותרסיסי אף או מכינים אותו ככדורים שנראים כמו תרופות מרשם אופיואידיות אחרות.

אופני שימוש שכיחים: הזרקה, עישון, הסנפה.

השפעות לטווח קצר: שיכוך כאבים, נמנום, בחילות, עצירות, אופוריה, האטה בנשימה, מוות.

השפעות לטווח ארוך: סיכון מוגבר למנת יתר או להתמכרות אם משתמשים לרעה.

בארה”ב נרשמו בשנים האחרונות מקרי מוות רבים כתוצאה משימוש בסם הפנטניל ונגזרותיו, שהינם מהסמים המרכזיים שהובילו למשבר האופיואידים שפוקד את ארצות הברית.

אקסטזי – Methylenedioxymethamphetamine-3,4

תיאור: חומר מעורר(Stimulants) סם סינטטי, פסיכואקטיבי, בעל דמיון לחומר המעורר אמפטמין (amphetamine) ולחומר ההזיוני מסקלין .(mescaline) MDMA הוא החומר הפעיל באקסטזי.

צורות שכיחות: טבליות צבעוניות עם הדפס לוגו, כמוסות, אבקה, נוזל.

אופני שימוש שכיחים: בליעה, הסנפה.

השפעות לטווח קצר: הפחתת עכבות; תפיסה חושית מוגברת, עלייה בקצב הלב ובלחץ הדם, שרירים מתוחים; בחילות, נטייה להתעלפות, צמרמורות או הזעה, עלייה חדה בחום הגוף המובילה לכשל כלייתי או למוות.

השפעות לטווח ארוך: בלבול ארוך-טווח, דיכאון, בעיות ריכוז, זיכרון ושינה; חרדה מוגברת, אימפולסיביות, עניין מופחת במין.

מתאמפטמיןMethamphetamine

תיאור: סם מעורר, ממכר מאד, ממשפחת האמפטמינים.

צורות שכיחות: אבקה לבנה או טבליה, קריסטל מת’ נראה כמו חתיכות זכוכית או “סלעים” כחולים-לבנים בוהקים בגדלים שונים.

אופני שימוש שכיחים: בליעה, הסנפה, עישון, הזרקה.

השפעות לטווח קצר: ערנות ופעילות פיזית מוגברת, ירידה בתיאבון, עלייה בנשימה, בקצב הלב, בלחץ הדם ובחום הגוף, הפרעות בקצב הלב.

השפעות לטווח ארוך: חרדה, בלבול, נדודי שינה, בעיות מצב רוח, התנהגות אלימה, פרנויה, הזיות, דלוזיות, אובדן משקל, בעיות שיניים חמורות, גירוד אינטנסיבי המוביל לפצעים על העור.

למידע נוסף

משרד הבריאות – המחלקה לטיפול בהתמכרויות: 02-5080648

משרד הרווחה – השירות לטיפול בהתמכרויות: ;02-5085813/4 02-5085850

קו המידע של הרשות הלאומית לביטחון קהילתי: 1-700-500-508

מקורות

אתר המכון הלאומי בארה”ב לשימוש לרעה בסמים(NIDA)- Abuse Drug on Institute :National

National Institute on Drug Abuse; National Institutes of Health; U.S. Department of Health and Human Services:

לקריאה נוספת:

אתר משרד הבריאות- ‘סמי פיצוציות’ המאבק בסמי פיצוציות וחומרים מסכנים אחרים


נשמח לקבל מכם מאמרים רלוונטיים או סיפורי חיים (יפורסמו באנונימיות)הקלק או גרור לכאן קובץ להעלאה.

הנהלת העמותה: ת.ד. 14503 קדימה 6092000 | טל’ 09-8997441 | פקס’ 09-8997567